Božićni post počinje danas 27. novembra 2019. godine i traje sve do Božića, a evo kojih pravila treba da se pridržavate da biste ispoštovali post i pričestili se!
Strogo se posti (na vodi) samo sredom i petkom, dok je ponedeljkom, utorkom i četvrtkom dozvoljeno koristiti ulje i vino, a subotom i nedeljom i ribu.
Najstroži post je na Badnji dan kada su pravi vernici toga dana sve do večere samo na vodi.
Prema pravilima posta i prema rečima Svetog Jovana Zlatoustog, telesni post ne treba koristi ako nije povezan sa duhovnim.
„Ne govori mi: Toliko dana sam postio nisam jeo ovo ili ono, nisam pio vina, išao sam u gruboj haljini; nego kaži nam da li si od gnevnog čoveka postao tih, od žestokog – blag. Ako si iznutra pun zlobe, zašto si telo mučio?„, prenose se reči Jovana Zlatoustog u crkvenim knjigama.
U Svetom pismu piše „ljubi bližnjeg svog kao sebe samoga“, što znači da je čovek čoveku brat, te da treba da budemo tolerantni, da poštujemo i pomažemo druge, a to možemo samo ako nismo besni i sebični.
Protojerej Miodrag Pavlović, sveštenik Sabornog hrama u Nišu, objašnjava da post treba čoveka da privoli da razmisli ko je, šta je, gde je i kakav je njegov odnos prema Bogu.
– U postu se treba pokajati, ispovedati, razmisliti, olakšati svoju dušu i očistiti sebe. Ne treba telo mučiti postom ako ćemo biti besni, ako ćemo se svađati i želeti zlo bližnjem svom. U postu treba opraštati i nastupati čista srca – kaže ovaj sveštenik.
Po vremenu trajanja, post može biti jednodnevan i višednevan. Jednodnevni post je svake srede i petka tokom cele godine, (osim takozvanih trapavih sedmica), zatim Usekovanje glave Svetog Jovana Preteče , Krstovdan , navečerje Bogojavljenja.
Sredom se posti kao uspomena na dan kada Juda izdao Hrista, a petak kao dan kada je Isus Hrist razapet na krstu.
Višednevni postovi su oni koje je Crkva ustanovila pred velike praznike: Sveti Veliki ili Časni post. To su Četrdesetnica (Vaskršnji post), traje sedam nedelja; zatim Božićni post, traje 40 dana; Bogorodični ili Gospojinski post, traje 15 dana i post Svetih Apostola, dužina ovog posta je promenjiva i traje od nedelje Svih Svetih do Petrovdana.
( BLIC, IVANA ANĐELKOVIĆ ) Espreso
BOŽIĆNI POST danas počinje: Pitali smo sveštenika DA LI DECA TREBA DA POSTE, ali i šta je dozvoljeno, a šta nikako ne smete da uradite u ovim danima!
Kad je reč o veri ljudi imaju brojne predrasude. Zato na dan početka božićnog posta, koji traje narednih 40 dana, otkrivamo da li su za vreme posta zabranjeni intimni odnosi, konzumiranje alkohola, kao i da li deca treba da poste kao odrasli hrišćani.
Dani posta trebalo bi da budu vreme dobrih odluka svakog pojedinca, tako da tu nema mesta jednostranom pristupu u kontekstu zabrana. Pravila posta su pre svega, saveti bez pritiska i nisu zapovesti koje zahtevaju bespogovorno pristajanje.
Kad je u pitanju upotreba alkohola važno je razlikovati preterivanje i opijanje od postojanja mere prilikom krsnih slava i drugih povoda.
– Kad imamo meru onda nema mesta jednostranostima jer post je pre svega izbor slobodne ličnosti, a potom i zajedničko delo odgovornih ljudi. Uvek treba ići napred bez tapkanja u mestu i divljenja sebi zbog postignutog uspeha. Tako „bravo ja“ nije moguće u dane posta gde je potrebna stalna progresija kako bi sve bilo umesno – kaže protojerej prof. dr Ljubivoje Stojanović.
Prepričava nam primer jednog čoveka, koji je imao problem sa alkoholom. Taj problem je sam uočio i nije bio izložen ničijem pritisku, ali je video da preteruje i počeo je borbu sa sobom tako što je odlučio da u vreme posta smanji „dozu“ i ne samo to nego je ostavljao na stranu novac koji je trošio u tu svrhu.
– Počeo je tokom Božićnog posta, a nastavio i u dane Vaskršnjeg posta. Skupio je pozamašnu svotu i to ga je stvarno „otreznilo“ jer je video višestruki problem. Skupljenu svotu novca uložio je u humanitarne svrhe, a sam je iz svega stekao najveću korist – nije prestao da pije, stekao je čvrst stav i ispravnu meru. I što je najvažnije, već nekoliko godina odvaja na stranu ono što bi inače potrošio u alkoholičarske navike i to ulaže u različite humanitarne svrhe – otkriva otac Ljubo i dodaje da ovaj primer pokazuje pobedu čoveka nad sobom od koje i drugi imaju korist, a ne samo pojedinac.
Post i intimni odnosi
Svetinja braka i bračnih odnosa u dane posta dobija posebnu dimenziju i dinamiku jer se tada usaglašavaju volje supružnika. Apostol Pavle u tom smislu savetuje da se supružnici „ne zabranjuju jedno drugome osim po dogovoru“, što ukazuje na post kao zajedničku odluku. To je idealno ako oba supružnika veruju i poste, ali ne bi trebalo da bude problem ni ako je drugačije.
– Vernička odgovornost zahteva da „jači nose nemoći slabijih“, tako što nije umesno da se to razume kao iskušenje koje pospešuje gordost i samoljublje. Važno je pobediti svaku jednostranost i bitno je da oni koji poste ne bi trebalo da osuđuju one koji ne poste. To nije lako, ali je moguće kad je ljubav zrela i kad nije svedena samo na strasti – ukazuje protojerej Stojanović.
Najgore je deci bez objašnjenja nametati post
Decu treba postupno uvoditi u dinamiku posta sa umesnim objašnjenjima bez iznude kako bi post doživeli na pravi način. Najgore je bez objašnjenja nametati post jer to neminovno dovodi do bunta i neprihvatanja zbog nedostatka takta roditelja koji robuju „etičkom narcizmu“. Što se tiče uzrasta, sve je individualno od deteta do deteta i tu nema određene granice kad treba da počnu da poste.
– Sećam se svoga sina, koji je kao petogodišnji dečak, dok smo tokom posta prolazili pored kioska gde se prodavao roštilj pitao: „Da li će ići u pakao svi ovi koji mrse?“ Rekao sam mu da neće i da ne treba da se plaši jer je Bog ljubav. On je zaključio: „Mi volimo Boga i zato postimo. Hajde da se molimo i za njih.“ Rekao sam mu da i njih voli Bog, što njemu sigurno nije baš bilo jasno tada, ali se često vraćao na ovo pitanje i u svoje vreme kad je odrastao, razumeo je – podelio je sa nama na kraju još jednu poučnu anegdotu otac Ljubivoje Stojanović.